Przegląd techniczny samochodu

W interesie wszystkich kierowców jest, by pojazdy dopuszczone do ruchu po publicznych drogach były w dobrym stanie. By mieć pewność, że tak właśnie jest, na właścicieli aut nałożony jest obowiązek przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych samochodów.

Jak często?

Na częstotliwość przeprowadzania kontroli wpływ mają dwie kwestie: czy samochód jest nowy, czy używany, a także to, czy posiada instalację LPG. Auta zakupione bezpośrednio od producenta czy dealera wymagają pierwszej kontroli dopiero w 3 lata od kupna, następnej po 2 latach, a potem co roku. Samochody używane kontroluje się co rok, tak samo auta na gaz – nawet, jeśli są one nowe.

Na czym polega przegląd techniczny samochodu?

Badanie trwa zwykle około 20 minut – jako poznańska Stacja Kontroli Pojazdów dokładamy wszelkich starań, by przeprowadzić je sprawnie i szybko. Pierwszym etapem przeglądu technicznego jest identyfikacja numeru VIN i dowodu rejestracyjnego, następnie bada się podzespoły auta. Kontroluje się między innymi układ hamulcowy i kierowniczy, stan ogumienia, oświetlenie, silnik i systemy bezpieczeństwa. Diagnosta sprawdzi też, czy w aucie jest trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.

Wykrycie usterki

Nieprawidłowości w trakcie przeglądu technicznego samochodu nie muszą oznaczać, że samochód przeszedł go negatywnie. Usterki dzieli się na drobne, istotne i stwarzające zagrożenie – wykrycie tych ostatnich wiąże się z odebraniem dowodu rejestracyjnego. Drobne usterki pozwalają na pozytywne przejście kontroli, a istotne – nakładają na kierowcę obowiązek naprawy uszkodzonych podzespołów w ciągu 14 dni. Dopiero po przeprowadzeniu napraw może on uzyskać pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym.